Będą wytyczne dla firm

Będą wytyczne dla firm

Ministerstwo Finansów opracowuje wytyczne dla firm, które chcą uniknąć podatkowych oszustów i zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach na ten temat. Chodzi o przygotowanie wzorca należytej staranności, czyli zbioru zasad postępowania dla uczciwych firm. Jego przestrzeganie ma je uchronić przed wyłudzeniami VAT. Jak zakłada ministerstwo przedsiębiorcy będą chronieni m.in. dzięki kontroli kontrahentów na bazie trzech kryteriów.

Po pierwsze – jak wskazuje ministerstwo – przed podjęciem współpracy z danym kontrahentem firma winna sprawdzić, czy jest on zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, tj. czy posiada wymagane prawem koncesje, zezwolenia oraz czy jest długo na rynku. Po drugie, przedsiębiorca powinien przeanalizować aspekt ekonomiczny transakcji i m.in. zweryfikować, czy oferowana przez kontrahenta cena jest ceną rynkową. Po trzecie, przedsiębiorca winien zastanowić się, czy przebieg transakcji nie budzi wątpliwości. Ministerstwo Finansów sugeruje m.in. sprawdzenie czy terminy płatności nie odbiegają od tych stosowanych na rynku.

W resortowych konsultacjach dotyczących przygotowywanych przez resort finansów wytycznych dla firm mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. W szczególności chodzi o organizacje gospodarcze, społeczne bądź instytucje, których dana sprawa dotyczy.

2017-07-19T14:38:19+00:00 Lipiec 19th, 2017|Aktualności, Bez kategorii, pieniądze, Porady, Zmiany Prawne|0 komentarzy

Zostaw komentarz