Krótkoterminowe wypożyczenia auta – bez kilometrówki

/, pieniądze, Porady/Krótkoterminowe wypożyczenia auta – bez kilometrówki

Krótkoterminowe wypożyczenia auta – bez kilometrówki

Konkretnie idzie o usługę car sharing, jedną z nowości na rynku wynajmu samochodów. Umożliwia ona wypożyczenie samochodu miejskiego na krótki czas. Opłata zależy od tego, jak długo samochodem będzie się jeździć. Koszt wynajmu auta nie wymaga wówczas prowadzenia kilometrówki. Opłata ta jest zatem korzystna dla przedsiębiorców przebywający w danym miejscu w celach biznesowych.

Zgodnie z ustawą o PIT i ustawą o CIT nie stanowią kosztów podatkowych wydatki z tytułu używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych, które nie stanowią składników majątku płatnika. A konkretnie chodzi o część przekraczającą kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu. Oznacza to, że podatnik jest obowiązany do prowadzenia tzw. kilometrówki.

Inaczej rzecz się ma w przypadku usługi car sharing. Ta okazuje się jest dla przedsiębiorców bardzo korzystna, ponieważ nie wymaga prowadzenia kilometrówki. Jest tak dlatego, gdyż konieczność ewidencji przebiegu pojazdu dotyczy wydatków z zakresu eksploatacji samochodu osobowego w związku z liczbą przejechanych kilometrów oraz określoną pojemnością silnika. W związku z powyższym, nie dotyczy to opłat, które nie podlegają statystycznej kalkulacji. Dlatego przy usłudze car sharing prowadzenie kilometrówki nie jest wymagane. Opłata ma bowiem związek z czasem udostępnienia samochodu a nie liczbą przejechanych kilometrów.

2017-06-09T08:58:58+00:00 Czerwiec 9th, 2017|Aktualności, pieniądze, Porady|0 komentarzy

Zostaw komentarz