Podatek VAT także od fast foodów – tego chce fiskus

//Podatek VAT także od fast foodów – tego chce fiskus

Podatek VAT także od fast foodów – tego chce fiskus

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów, który ukazał się na stronie resortu, posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, czyli popularne fast foody, winny być opodatkowane 8 proc. VAT. Oznacza to, że te placówki gastronomiczne, które przy ich sprzedaży stosują 5 proc. VAT będą musiały złożyć korekty swoich deklaracji.

Zdaniem Ministerstwa Finansów takie produkty jak m.in. zapiekanki czy burgery powinien być objęte podatkiem VAT w wysokości 8 procent. Jak stwierdza resort wynika to z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, a znaczenie ma w tym przypadku to, czy sprzedawane produkty są zapakowane lub zamrożone z przeznaczeniem do późniejszego spożycia, czy też są już przygotowane i serwowane na miejscu. W ocenie fiskusa nie ma znaczenia czy produkty są sprzedawane osobno, czy w zestawie. Bez wpływu na sposób klasyfikacji sprzedaży jest także to, gdzie znajdują się punkty sprzedaży fast foodów i jak są one wyposażone. To czy produkty są sprzedawana na miejscu czy na wynos również nie ma znaczenia.

Jak wynika z kontroli przeprowadzonych przez fiskusa do końca 2016 uszczuplenia podatkowe związane ze stosowaniem przez placówki gastronomicznej niższej stawki VAT na fast foody przekroczyło 11 mln złotych.

2017-06-07T14:45:44+00:00 Czerwiec 7th, 2017|Aktualności|0 komentarzy

Zostaw komentarz