Rozliczenie wydatku za nocleg nie jest takie proste…

/, pieniądze, Porady/Rozliczenie wydatku za nocleg nie jest takie proste…

Rozliczenie wydatku za nocleg nie jest takie proste…

Firma, która wynajmuje kwatery dla swojej załogi, nie tak łatwo zaliczy faktury do podatkowych kosztów. Fiskus zgodzi się na rozliczenie noclegów w kosztach tylko wtedy, kiedy obowiązek ich zapewnienia będzie wynikał z umów zawieranych z podwykonawcami i robotnikami.

Tymczasem w praktyce często zdarza się tak, że kwestia noclegu załatwiana jest na podstawie ustnych ustaleń między stronami, gdy wynika taka potrzeba, a nie na podstawie umowy. W konsekwencji fiskus nie zgodzi się na rozliczenie w kosztach tak poniesionych wydatków na nocleg.

Rygorystyczne podejście skarbówki do kwestii zaliczenia faktury za wynajem kwatery dla załogi do podatkowych kosztów dotyczy w szczególności tych firm, które zatrudniają obcokrajowców, bo to one najczęściej udostępniają nocleg swoim pracownikom. Chodzi głównie o noclegi dla Ukraińców i Białorusinów, którzy posiadają tzw. wizy robotnicze i wykonują m.in. prace budowlane na terytorium Polski. Przedsiębiorcy zapewniają im nocleg w celu usprawnienia procesów inwestycyjnych.

O tym, że kwestia rozliczenia wydatków na nocleg jest dla przedsiębiorców szczególnie istotna świadczy liczba złożonych wniosków do urzędów pracy o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. W zeszłym roku wyniosła ona 1,3 mln.

2017-06-21T12:40:11+00:00 Czerwiec 21st, 2017|Aktualności, pieniądze, Porady|0 komentarzy

Zostaw komentarz