Sprawdź kapitał początkowy

//Sprawdź kapitał początkowy

Sprawdź kapitał początkowy

Kapitał początkowy będzie częścią Twojej przyszłej emerytury, na którą pracowałeś przed 1999 r.

Od 1 października 2017 r. obniżony wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeśli planujesz przejść na emeryturę po wprowadzeniu powyższych zmian, już dziś złóż wniosek o kapitał początkowy. Pamiętaj – im szybciej, tym lepiej, ponieważ kapitał początkowy ma wpływ na wysokość Twojej przyszłej emerytury.

Kapitał początkowy ustalany jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. i w najprostszym ujęciu stanowi sumę składek odprowadzonych na ubezpieczenie społeczne dla osób, które z tytułu zatrudnienia opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub pozostawały w zatrudnieniu i ubezpieczeniu przed 1999 r.

Jeśli już wcześniej zadbałeś o wyliczenie swojego kapitału początkowego, pamiętaj, że na przestrzeni ostatnich lat ustawodawca wprowadzał zmiany prawne w tym zakresie, które mogą spowodować konieczność jego przeliczenia. Oczywiście przy ustalaniu wysokości emerytury ZUS z urzędu dokona weryfikacji wysokości kapitału początkowego, jednak zachęcamy do złożenia wniosku o jego przeliczenie już teraz. Usprawni to i przyspieszy obsługę przyszłego wniosku o emeryturę.

2017-05-16T14:53:49+00:00 Maj 16th, 2017|Bez kategorii|0 komentarzy

Zostaw komentarz